Paras 1419 moh
Paras, eller Bárrás som fjellet heter på samisk, ligger innerst i Signaldalen i Storfjord kommune. Fjellet har en god del besøk iløpet av et år, og turen til topps må vel kunne sies å være relativt greit overkommelig for de aller fleste. En tur opp på Paras er en tidseffektiv tur, sett i forhold til tiden en bruker på mange andre 1400-meters topper. Sett på vei inn dalen og fra parkeringsplassen, ser fjellet med den bratte nordvestveggen meget bra ut, der det troner nokså alene med sitt pyramideformede utseende.
–
Jeg besøkte Paras den 9. august 2011 i min første tur av to, denne dagen. (Tok senere på dagen turen opp på Blåtinden i Balsfjord). Ved startstedet ved veiens ende ved Rognli, innerst i Signaldalen, er det en gigantisk parkeringsplass, noe som antageligvis skyldes at den merkede T-løypa til Gappo også starter her.
–
Starten av turen går etter god skogsbilvei og etterhvert sti, innover Parasdalen. Jeg fulgte veien og stien omlag 5 kilometer innover, før jeg siktet meg inn på sørøstryggen til Paras. Fra en forlater veien og stien, og opp mot fortoppen, er det behagelig og lett terreng å gå i.
–
Når en har nådd fortoppen på omlag 1100 moh, vil en her se slitasje i terrenget oppover ryggen videre mot toppen, som er grei å følge.
–
På toppen er det stor varde med gjestebok. Jeg hadde en del skyer under mitt besøk på toppen, så utsikten kunne vært bedre. Men med skyfri himmel er nok utsikten fra toppen av Paras mer en grei.
–
Totalt brukte jeg 4 timer på turen min til Paras, og totalt er turens lengde på omlag 15 kilometer.

Fantastiske og ultra-majestetiske Otertinden med sine to tvillingtårn. Troms fylkes svar på Matterhorn kan nok ta pusten fra de fleste..