Novafjellet 1281 moh
Novafjellet er et fjell beliggende i Skånland kommune, og er med sine 1281 meter over havet som høyt å regne i Sør-Troms’ målestokk. Toppen er grei å bestige og har en god del besøk i løpet av en sesong. Novafjellet er et ganske kjent fjell og et aldri så lite landemerke i vår region. Dette mye takket være Novatind, (1211 moh) som ruver som en nærmest ubestigelig pinnakkel, litt lengre øst på massivet. Novatind som en ser toppen som i dag, er et resultat av et stort steinras som skjedde tilbake i jaunar 1936. For å komme opp på Novatind kreves der normalt sett klatreutstyr, og turen opp til der hvor klatringen starter er en meget krevende tur, som de fleste av oss vanlige dødelige bare skal glemme å forsøke oss på. Her er turbeskrivelsen fra mine besøk på mere humane Novafjellet.
–
Det mest vanlige startstedet for en tur til Novafjellet, antar jeg er ved Vassbotn ved Skoddebergvann, noe som i hvertfall har blitt valgt som utgangspunkt under mine 3 besøk hit. Jeg vet også at noen velger å gå fra Marskaret og via Stordalen, noe som nok faktisk gjør turen en del kortere, av alle ting. Kanskje jeg prøver denne ruta ved en senere anledning.
–
Fra start følger en grusveien noen hundre meter i retning Forsvarets anlegg i Vassbotn, før en etterhvert tar inn på sti. For noen år siden ble deler av denne stien merket med blått på trærne av Nova turlag, og denne følger en i nordlig retning langs Skoddebergvann. Noen myrpartier og et par elver må krysses, men etterhvert tar en litt høyde i retning Novadalen, som en følger videre. Da jeg besøkte Novafjellet siste gang var der kommet opp skilt ved startstedet også der hvor stien starter.
Last ned GPX sporlogg.

Ovenfor det lille vannet, beliggende på omlag 425 moh. Herfra fortsetter en opp i retning Trangdalen, i midten av bildet.
Bilder fra turen våren 2015:

Det ble en noe strabasiøs ferd opp mot Novadalen, da skiene måtte av og på sånn omlag 10 ganger de første halvannen kilometrene.

Den verste etappen er unnagjort, og herfra og videre i retning Novadalen kunne jeg beholde skiene på.

På vei opp i retning Trangdalen, i et parti hvor en skal være forsiktig om en går turen midtvinters, med tanke på skredfare.