Fugltinden 1033 moh
Fugltinden på Malangshalvøya er et fint og enkeltstående fjell, beliggende i Balsfjord kommune. Toppen er et populært turmål sommer som vinter, og er en enkel og grei topptur å gjennomføre. Fra toppen har en storslagen utsikt over fjellriket rundt, med deler av Lyngsalpene som en del av dette riket. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Fugltinden.
–
Om en vil besøke Fugltinden, som ligger nokså alene til ved Balsfjorden på vei mot Malangen, tar en av E6 og følger fylkesvei 858 mot Storsteinnes og fortsetter så videre mot Mestervik. Startstedet jeg valgte, var ved Josefvatn IL sin skistadion ved Luneng. Her er greit å parkere.
–
Fugltinden er en fin tur med som nevnt allerede, nydelig utsikt fra toppen! Og kanskje særlig for nybegynnere på topptur vinterstid, eller for de som bare ikke foretrekker det for bratt, er turen fin. Med fornuftig rutevalg til toppen er det aldri brattere enn 20-25 grader.
–
Turen starter med en flat kilometer etter traktorvei, før det blir litt stigning opp mot Langvatnet. På 400 moh flater det igjen ut, og en har noen kilometer i nokså flatt terreng videre før stigningen opp mot selve toppen begynner, på omlag 700 moh.
–
På toppen er det stor varde og herfra kan utsikten mot mange spennende Balsfjordfjell, samt Piggtinden og Lakselvtindene, nytes til fulle.
–
Jeg besøkte toppen den 2. april 2012, i strålende solskinn og i et ellers aldeles fantastisk påskevær! I ettertid har det blitt ganske klart for undertegnede at turen til Fugltinden, som var min 50. topp over tusen meter, sannsynligvis var den turen hvor jeg fikk skadet og ødelagt min Thoracicus Longus-nerve, og dermed også var opphavet til min senere diagnose, winge scapula. Muligens har dette skjedd i forbindelse med et fall, noe jeg ikke helt klarer å erindre. Iallefall er minnene fra den ellers så flotte turen til Fugltinden, ekstra sterk og spesiell for meg, ettersom denne turen har fått betydning for all ettertid, på en fortvilende og svært negativ måte.
–
Totalt er turen på omlag 13 kilometer, og totalt brukte jeg i underkant av 3 timer på denne turen, i effektiv tid. I det fine været ble det en hel time med nytelse på toppen denne dagen, før returen ned startet. Det store spørsmålet er og blir, falt jeg på tur ned..!?

Ingen problemer med å finne frem iallefall.. Selv om jeg så gjerne skulle vært alle scootersporene foruten..

Utsikt mot majestetiske Lyngen-fjell. I midten bak sees Jiehkkevàrri, mens de karakteristiske Lakselvtindane sees til høyre i bildet.

Ved å legge et klokt spor på vei ned, slapp jeg unna den lange og kjedelige etappen over Langvatnet på retur.